KeyWest Regaty

(Key West Racing Week)

9 stycznia 2005 r. załoga jachtu „Lighting”- „Błyskawica” wyjechała na Florydę, aby wziąśc udział w regatach Key West. W trwającej 3 dni podróży przebyto 1630 mil. Regaty zaplanowano od 17.01.2005 do 21.01.2005, w ciągu pięciu dni przewidziano 9 wyścigów.

„Błyskawica” była jedynym jachtem reprezentującym na Key West Polish Yachting Association– załogę stanowli żeglarze polonijni oraz żeglarze z Polski. Sponsorem i organizatorem udziału w regatach był Krzysztof Kamiński – właściciel firmy “INTER -PRO International Auto Body and Painting ”, członek Joseph Conrad Yacht Club. Załogę stanowili: Krzysztof Kamiński – skipper, Igor Szrubkowski -sternik, Robert Janecki - taktyk, Zbyszek Gutkowski - trymer, Arkadiusz Fedusio - dziobowy, Paweł Borowczak, Maciej Suszyński, Stanisław Kasiarz, Tomasz Maśkowiak.

„Błyskawica” jest prototypowym jachtem wybudowanym w stoczni Dyna Yachts w Kaliforni przy współpracy konstruktorów i projektantów związanych z programem budowy jachtów Pucharu Ameryki. W jachcie zastosowano najnowsze z dostępnych technologii i komponentów do budowy jachtów najwyższej klasy regatowej, np. uchylny balast.

Wjęcej o Key West Racing

Key West Racing Week gromadzi jachty regatowe z całego świata. Rokrocznie regaty ściągają około 300 jachtów z najdalszych części Stanów Zjednoczonych, Europy, Australii startujących w grupach One Design (OD) oraz wg formuł wyrównawczych International Measurement System (IMS) i Performance Handicap Racing Fleet (PHRF). Przybycie na miejsce wymaga nie lada wysiłku organizacyjnego, finansowego, ambicji. Dlatego też poziom organizacyjny regat jest bez zarzutu, a konkurencja na najwyższym poziomie.

W załogach jachtów jest większoś żeglarskich profesjonalistów o światowym poziomie, a nazwiska związane z America’s Cup są tam rokrocznie. „Błyskawica” wzięła udział w 6 wyścigach zajmując w ostatecznej klasyfikacji 9 miejsce (Grupa 2, PHRF-2). Załoga „Błyskawicy” jest zadowolona z udziału w tak prestiżowych regatach jak Key West Racing Week, z tego, że miała okazję zmierzyć się ze światowej klasy żeglarzami.

Relacja z przygotowań załogi „Błyskawicy” do regat

W przededniu regat ostry trening, wiatr dochodzący do 34 węzłów, duża fala, przy takich warunkach na jachcie jest bardzo dużo pracy. Poznajemy trasę boja po boi, zażoga zachowuje się tak, jakby to był prawdziwy wyścig. Dają z siebie wszystko, ponieważ jutro wielki dzień dla naszej polskiej załogi. Key West to jedne z największych regat na świecie, a w tym roku frekwencja dopisała.

Dużo znanych nazwisk ludzi startujących w pucharze American Cup, w Volvo Ocean Racing, złoci medaliści w klasie 470. Cała flota podzielona jest na klasy, nasza „Błyskawica” startuje w najtrudniejszym – ze względu na największe prądy – akwenów, jest on na zewnątrz kanału i żegluga może okazać się niełatwa.

Regat dzień pierwszy:

Godzina 9:20 rano. Jedziemy do sztabu komisji regatowej Key West ponieważ nie jesteśmy pewni, czy wyścig się odbędzie. Po przyjeździe na miejsce widząc miny członków innych załóg szybko orientujemy się, że coś jest nie tak. Chodzi o warunki pogodowe. Wracamy do mariny, by przygotować się do pierwszego biegu, cały czas jesteśmy na kanale tv, który podaje informacje o pogodzie i o przebiegu całej sytuacji – dalej nie wiemy czy start w ogóle się odbędzie. Wyruszamy z powrotem do sztabu komisji, by dowiedzieć się czegoś więcej. Dowiadujemy się, że jednak start się odbędzie, ale nie popłyną tylko większe jachty ze względu na bezpieczeństwo. Na zewnątrz około 32-36 węzłów wiatru.

Godzina 11:30 rano. Błyskawica wypływa na trasę startu, jak będzie, dowiemy się wieczorem, kiedy skończy się bieg. Kategorycznie zabronione jest komunikowanie się z załogami na wodzie. Regat dzień drugi: Dziś wiatr podobny do wczorajszego, jednak komisja regatowa zdecydowała się na wypuszczenie wszystkich jachtów, które biorą udział w regatach. Być może będzie można powiedzieć więcej o wynikach.

Wczoraj niektóre łodzie wracały z połamanymi masztami, a mniejsze nie dawały rady z żywiołem i zostały odholowywane do mariny. Odbędą się 2 biegi. Będziemy trzymali kciuki za nasza załogę, ponieważ wczoraj nie wszyscy mogli się zmierzyć w swoich klasach, tak i na tablicach wyników nie można było dopatrzeć się jakichkolwiek rezultatów. Oficjalne wyniki będą ogłoszone w piątek.

Zdjęcia

powrót do góry

97 Skokie Valley Road, Lake Bluff, IL 60044

Phone 847-287-2168
www.interprosailingteam.com